Nidujewelry ‘nin el yapımı mücevherleri, natural doğaltaşları ve kalitesi ile bilinir.

Kalsedon (Türkiye’nin Cevheri) koleksiyonu, çeşitli tasarımlarda yüzükler, küpeler, bilezikler ve kolyeler, Ametistler ve çeşitli değerli taşlardan oluşmaktadır. Zarif küpe ve bilekliklerden kolyelere kadar, Nidujewelry ‘nin takıları her görünümü, her tarzı tamamlayacak kreasyonunu sunuyor.

 – Kalsedon Taşını Tanıyalım –

“Anadolu’da Hititlilerden bu yana (belki de daha öncelerinden) kullanılan Kalsedon taşının uluslararası adı Romalılar dönemindeki ihracat sırasında ilk kez kullanılmıştır.”

Romalılar döneminde İstanbul’un bugünkü Kadıköy limanından sevkiyatı yapılan taş, adını limandan aldı. ( Milattan önce 7. yüzyılda, Byzas ve kavimi byzantion şehrini kurarlar ve karşı kıyıya da Khalkedon yani Körler Ülkesi adını takarlar.)

Chalcedon, Kadıköy’ün o dönemki adıydı. Romalılar’ın Anadolu topraklarından çekilmesiyle birlikte derin bir sessizliğe gömülen Chalcedon, Kadıköy ya da eski söylenişiyle Chalcedony’dir (Kalsedon), yani Anadolunun ‘Mavi Altın’ı ki ismini Romalılar döneminde ihraç edildiği limandan alan mavi taştır bu.

 

Çin kaynaklarında Chalsedon rivayete göre insanların ilk mücevher taşıdır. Ruh besleyici ve inancı güçlendirici özelliği vardır. Allah tarafından gönderildiğine inanılan taş, başarı ve gücün sembolü olarak kabul ediliyor. Bu taşa sahip olanların uyku sorunu yaşamadığı ve güzel rüyalar gördüğü rivayet edilir. Sahiplerini felaketlere karşı koruduğuna inanılır. Hukukçu taşı olarak bilinen Kalsedon, rivayete göre Roma’lı avukatlar tarafından Kolye olarak kullanılırmış ve bu kolyeler sayesinde davaları kazanırlarmış.

Anadolu’nun mavi altını: Kalsedon Anadolu tarihinde ticari ilişkiler MÖ 3000 yıllarında başlamıştır. Ticaret sonradan Mısır, Mezopotamya, Kafkasya ve Trakya’dan devam etmiştir. Soylular ve şehir sakinleri dekoratif aksesuarlar ile ilgilenmeye başladılar. Böylece Türkiye’de çeşitli illerinde çıkan mavi taş ihraç edilmeye başlandı.

İnanması güç ama o eski zamanlarda insanlar bu sert taşı oyabilmekte ve yoğun olarak kullanabilmekteydiler. Kalsedon kullanılarak yapılan en tanınmış parça, ‘Bergama’lı Mavi Kadın Rölyefi’dir. Bu rölyef bir broş boyutundadır ve bir kadın kafasını tasvir etmektedir, geçmişin sınırlı teknoloji ile üretilen ve dünyanın en ilginç mücevherlerinden olan bu parça şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesinde korunmaktadır.

Mücevher kutunuzda Kalsedon taşlarından oluşan eşsiz mücevherleri hak etmiyor musunuz?

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This