Tatil, seyehat veya her gün için mükemmel olan şık, modern mücevherler!

Nidujewelry ‘nin Golden Horn koleksiyonu, İstanbul’un eşsiz manzarasından ilham alarak Turkuaz, Aquamarine, Labradorite taşları eşliğinde oluştu. Çeşitli taşlar ile kolleksiyon devam etmektedir.

( Turkuaz taşı ) Yeryüzündeki en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Eski dönemlerde Türklerde savaş için kullanıldığından dolayı, Türk taşı olarak da bilinir. Turkuaz taşının geçmişi binlerce yıl öncesine dayanır. Hatta antik Mısır dönemine kadar uzandığını söylemek mümkündür. Zira o dönemde bu taşın her daim uğur ve şans getirdiğine inanılmaktaydı. Çok uzun yıllardan bu yana süs eşyası olarak, mücevher yapımında ya da şans getirmesi açısından savaş malzemesi olarak da kullanılmış olan bir taştır.)

-Kolleksiyonun isim ilham kaynağı –

(Haliç, Avrupalılar tarafından “Golden Horn” yani “Altın Boynuz” olarak bilinmektedir ve bu ismin çıkış yeri bir Yunan efsanesine dayandırılır. Kocası Zeus’un güzel İo ile aşk yaşadığını öğrenen baş tanrıça Hera’nın, İo’yu boynuzlu bir ineğe çevirmesi ve başına bir sineği musallat etmesiyle başlar efsane. Hatta bu aynı zamanda İstanbul Boğazı’nın oluşmasına da neden olan efsanedir. Sinekten kaçarken başını bir sağa bir sola toslayan İo, toprak parçalarını birbirinden ayırarak derin yarıklar oluşturur. İşte bu yarıklardan biri de Haliç’tir. Sonra İo nihayet kıyıya çıkar… Bir kız çocuğu dünyaya getirir… Keroessa ismini koyduğu kızın adı zamanla “keros” yani “boynuz”a dönüşür. Ve bu isim İo’nun torunu Megara Kralı Byzas tarafından da bizim Haliç adıyla bildiğimiz bölgeye verilir. Taşıdığı verimlilikten dolayı taşı toprağı altın gibi görülen Haliç’in adına Batılılar tarafından bir de “Altın” eklenir ki “Altın Boynuz” adı böylece günümüze kadar ulaşır.

Haliç’te deniz kara içine uzanarak doğal bir liman oluşmasını sağlamış ve Bizans, sonrasında da Osmanlı’nın gemilerinin asırlar boyunca toplandığı yer olagelmiş. Dışarıdan gelip buraya sığınmak isteyen gemilerden ise bu sığınma karşılığında altın alındığı rivayetler arasında geçer.)

 Bugün kişisel mücevher koleksiyonunuzu tamamlamak için eşsiz bir parça bulun.

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This